BCAP0650 P270 K04
BCAP0650 P270 K04
Part NumberBCAP0650 P270 K04
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0650 P270 K04 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package30
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesK2
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance650F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)0.8mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension2.390" Dia (60.70mm)
Height - Seated (Max)2.039" (51.80mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C